Ondřej Smeykal

Ondřej Smeykal – je český profesionální hráč na didgeridoo. Svým unikátním a svérázným projevem objevuje nové dosud neprobádané oblasti hry na didgeridoo a posunutím zvukových možností nástroje o několik řádů dále tak pro současné interprety představuje velkou výzvu. Svým pojetím tak vytvořil svou vlastní kategorii. Poukazuje na bohaté kreativní možnosti tohoto nástroje. Maximální využití dechového fondu, práce bránice, mimických a artikulačních svalových skupin spolu s obrovským rytmickým potenciálem didgeridoo činí v podání Ondřeje z obyčejné děravé větve jakýsi malý komorní orchestr. Osobité kouzlo Smeykalova živého přednesu tak v nejednom posluchači budí silný dojem zastoupení většího počtu hráčů, případně použití playbacku a samplingu. Koncertní hra zcela prostá jakéhokoliv přednahrání nebo mixování částí skladeb je i pro zkušené hráče na didgeridoo těžko pochopitelná a při živém zhlédnutí prezentace v posluchači vyvolává často jen němý úžas.

V poslední dekádě brázdí Ondřej se svým sólovým projektem kluby Česka, Slovenska, Polska, Německa, Francie, Portugalska, Anglie, potkáte jej na festivalech napříč žánry doslova po celém světě. Jeho osobitý styl hry bychom mohli nazvat alternativním, výrazně dynamickým, vytvářejícím hudbu přesahující od ambientu až po taneční klubovou scénu. Při poslechu jsou patrná jeho bigbítová minulost, sahající do let 1995 až 1996, kdy hostoval na CD australského hráče na didgeridoo Iana Wooda, pod názvem Pražské snění a později s ním založil dnes již kultovní skupinu Wooden Toys.

Výčet jeho participačních hudebních projektů by nebyl krátký a nudný... mj. Filharmonie Hradec Králové / Věk Vodnáře, Monika Načeva / Fontanela, Monkey Business, G-point Hunters, Čechomor, Jaroslav Svěcený ‒ Vivaldiano, Slet bubeníků, česko-japonský projekt Autopilote/ Fajt, Smeykal, Ishijima.

V posledních letech se Ondřej soustřeďuje na mezinárodní spolupráci. Natáčí album s Jazem Colemanem (Killing Joke), hostuje na chystaném CD belgického projektu Tamboures de Bronx, studiově doplňuje nahrávky Garyho Lucase (ex Captain Beefheart), natáčí unikátní ambietní CD s londýnským hráčem Bear Love na největší symfonický gong na světě, koncertuje s americkým průkopníkem didgeridoo ‒ Stephenem Kentem /SF.

Speciální kategorií je Smeykalova pedagogická, popularizátorská a výtvarná činnost. Lektoruje jak předškolní děti, tak dospělé fanoušky didgeridoo (řada jeho studentů v řadě zemí se stala již osobitými umělci), vytváří interaktivní audiovizuální programy, experimentuje s designerem Bořkem Šípkem a vytváří české křišťálové didgeridoo. Aktuálně vydává sólovou desku, a rozvíjí nový taneční, organický projekt s českým hráčem na percussion Pavlem Plánkou.

Především díky této umělecké versatilitě byl Ondřej Smeykal označen americkou organizací Didge Project jako jeden z nejlepších neaboriginských hráčů didgeridoo na světě.

www.smeykal.com