Kalle

Kalle – v roce 2007 Veronika Buriánková a David Zeman spoluzaložili táborskou kapelu Veena, která vzešla z dnes již kultovní táborské indie scény. Veena aktivně koncertovala asi dva roky a stihla vydat EP Behind Sonic Glances.

Další roky své hudební aktivity přesunuli především do post-hardcoreové kapely Nod Nod, jejichž eponymní album rezonovalo i za hranicemi.

Tvůrčí potenciál Veroniky a Davida si mezitím začal budovat svojí vlastní osobnější a možná i osobitější cestu. V roce 2012 odehráli své první koncerty většinou jen jako Veronika a David. V roce 2013 se začali dostávat do povědomí kytarové scény, tehdy ještě pod jménem Kall, kdy předskakovali interpretům jako Scott McCloud, Boduf Songs nebo Scott Kelly.

S vydáním debutové nahrávky Live From The Room v roce 2014 se ke kapele začala stáčet větší pozornost.

Jak píše Pavel Klusák: „Jejich debut přišel jako skvělý dárek české hudební scéně: z demonahrávek natočených doma v Táboře na čtyři stopy se vyklubalo stylově pevné, hudebně plnokrevné a navíc trochu dojemně osobní album, na kterém nebylo třeba nic vylepšovat. Svou roli sehrála i přístupnost muziky: Kalle se stali široce sdílenou radostí.“ Za album dvojice získala cenu Anděl 2015 za alternativní hudbu, hned dvojí nominace v cenách Vinyla nebo umístění na předních příčkách v anketě Best Czech Vinyl Disk 2015. Veronika a David si při přípravách nové desky Kalle stihli naplnit ještě jeden hudební rest z minulosti. Na jaře 2016 nahráli především starší a dosud nevydaný repertoár kapely Veena na albu Help It To Die. V listopadu 2017 kapele vychází druhá deska Saffron Hills. Desku si dvojice opět nahrála doma na pásový rekordér. Pracovali tak s vlastními osvědčenými postupy a výrazovými prostředky, které podtrhují specifickou a osobní atmosféru. Na novém albu je ale poznat detailnější a propracovanější pojetí jejich hudby. Gradace vrstvených kytar dává Kalle silnou post-rockovou intenzitu, zatímco slowcoreová repetetivnost drží hudbu při zemi a vytváří dostatek prostoru pro zpěv. Právě Veroničin zpěv nechává do písní Kalle proplout mnohdy až popovou hitovost. Síla je ale především v celku. Na nové desce čerpají ze společného sepětí a hraní, které přetrvává už 10 let. Saffron hills je aktuálně nominováno na album roku v cenách hudební kritiky Vinyla, Apollo i Anděl 2017 v kategorii alternativa.

„Je to hudba, ve které se naplno zjevuje moment společenství a propojení, je to zřejmý otisk zatraceně dobrého a detailního vnímání reality, je to budování vztahu jinými prostředky, uvolněný let skrze různé žánrové (a tedy i sociální) bubliny a v neposlední řadě zvukový slovník tvrdých kytar použitý k dost pozitivnímu gestu.“ Pavel Klusák, Radio Wave

www.kallesound.bandcamp.com