Tony Ducháček a Garage

Tony Ducháček a Garage – historie této legendární pražské rockové kapely sahá až do roku 1979, kdy byla založena baskytaristou Ivo Pospíšilem přímo v jedné garáži na pražském předměstí v Klukovicích. V průběhu osmdesátých let Garage (tehdy pod názvem „Garáž“) patřila k nové generaci mladých nezávislých kapel inspirovaných punkem, postpunkem, pub rockem a novou vlnou. Zatímco starší generace českých undergroundových kapel (The Plastic People Of The Universe, DG 307) vytvářela potemnělé skladby inspirované Frankem Zappou, The Fugs, Velvet Underground, Captain Beefheartem, minimalistickou a experimentální klasickou hudbou, nová generace kapel reprezentovaná Garage byla přímým rock´n´rollem.

Za komunistického režimu v průběhu osmdesátých let bylo kapele zřídka dovoleno hrát oficiálně, a pokud ano, nikdy nebylo dovoleno, aby kapela hrála za peníze, přestože byla velice populární. Garage bylo dovoleno hrát pravidelně v pražském klubu Na Chmelnici a na brněnské scéně na Musilce. V těchto dvou klubech kapela směla hrát jednou měsíčně a jinak se musela zaměřit na nepravidelné hraní na předměstích, ve vesnických hospodách a na svatbách. Skupině nebylo dovoleno nahrávat oficiální alba, a tak jejich nahrávky, často nahrávané ve skutečných garážích, obíhaly samizdatově na páscích a kazetách.

Písničky a hudba Garage jsou založené na osobnosti charismatického zpěváka Tonyho Ducháčka, který je také autorem většiny textů založených na unikátním periferním slangu se spoustou poetické imaginace. Barva Ducháčkova líného hlasu připomínající baryton je podobná hlasu Lou Reeda. Podobně jako on, ani Ducháček neřve a nevykřikuje. Bubeník Tonda Pěnička se připojil ke Garage v roce 1982 a spolu s kytaristou Honzou Macháčkem jsou nejdéle hrajícími členy kapely. Zbývající členové (kytarista Joe Karafiát, saxofonista Jarda Jeřábek a baskytarista David Fikrle) se připojili ke kapele na začátku devadesátých let.

Jan Macháček a Joe Karafiát jsou autory většiny skladeb.

Po sametové revoluci roku 1989 zažila Garage jakýsi vrchol své kariéry. Kapela rozsáhle vystupovala po Čechách a západní Evropě. Hrála na hlavních festivalech ve Francii, Švýcarsku, Rakousku a Belgii. V červnu 1991 Garage koncertovala v newyorském Central Parku v průběhu festivalu Summer Stage. S písní Berlín vyhrála v hitparádě Radia France mezinárodní cenu za nejlepší zahraniční píseň (1993), následně byla pozvána na MFF v Cannes a byla prezentována na MTV Europe. V témže roce také předskakovala na koncertě Iggyho Popa v Praze.

Během 18 let po změně politických poměrů v zemi Garage vydala řádku alb. První na vinylu, další již na CD. Garage stále často hraje, pravidelně v Praze a dalších větších městech a účinkují i na hlavních festivalech, které se u nás konají.

Všichni členové kapely mají v současnosti svá zaměstnání, s výjimkou kytaristy Joe Karafiáta, který se nyní hudbou živí profesionálně. Jan Macháček je novinářem (dříve Hospodářské noviny, nyní Respekt), další tři členové kapely pracují v Národním divadle.

www.garageband.cz