Vladivojna La Chia

Vladivojna La Chia – je česká skladatelka, zpěvačka, textařka a výtvarnice. Ve 14 letech začala zpívat jako sólová zpěvačka v ostravských punkových kapelách. Většina koncertů byly z její strany čisté improvizace. S punkovými skupinami vystupovala po sklepích, hospodách, bytech.

V roce 2000 začala jako 16letá zpívat v dívčí big pussy beatové skupině Kočičíčíči, se kterou vydala EP Ruská zima, jehož jedinečný master omylem prodala po koncertě v brněnském klubu Livingstone, aby měla na pivo a panáka.

V roce 2002 byla zakládajícím členem psychedelické rockové kapely Banana. Kapela vydala 3 úspěšná a kritikou oceňovaná alba (Banana 2003, Trip 2004 a Jungle 2006) a byla nominovaná na Objev roku stanicí Óčko. Píseň La Rezistence se 3 týdny držela na 1. místě vyhlášené alternativní hitparády rádia Krakow, které poslouchá okolo milionu lidí denně. Banana si zahrála před Marylin Mansonem, Scorpions, nebo Richardem Müllerem. Také absolvovala společné turné s finskou skupinou Waltari.

V té době také Vladivojna potkala proslulého jazzmana, trumpetistu Laca Decziho, žijícího v USA, který jí pozval jako speciálního hosta své šňůry po Česku a Slovensku. Vystoupení s Vladivojnou mělo velký ohlas pro svou živelnost.

V roce 2009 vydala Vladivojna své první sólové album Tajemství Lotopu, začala se hojně věnovat intimním poetickým textům a její hudba nabrala křehký a komorní směr. Album, kterému dominuje violoncello, akustické kytary a jemná elektronika se stalo Top albem měsíce v největším a kultovním berlínském obchodě s hudbou ‒ Dussman. Získalo také alternativní cenu Tais Awards za album a píseň roku. Hostuje na něm i indický kytarista Amit Chatterjee (Joe Zawinul Syndicate, Santana).

V roce 2011 složila hudbu k filmu Jana Hřebejka Nevinnost, za kterou byla nominovaná na Českého lva a Ceny české filmové kritiky. Na konci roku 2011 vydala své druhé sólové album Bohémy, ke kterému napsala a ilustrovala fantaskní knížku Vladibajky.

Třetí album Šraf složila a nahrála v roce 2013. Jako host se na něm objevil například sanfranciský saxofonista Joe Cohen. Album se nese v tanečním duchu a oproti předešlé tvorbě bylo postaveno na výraznějších beatech a progresivnější elektronice. V roce 2013 také složila hudbu ke třem divadelním představením Divadla Rokoko (Molly Sweeney, A voda stoupá a Burundanga).

V roce 2014 vydala Vladivojna své čtvrté sólové album Tajemství (s)prostěradel, které takřka celé nahrávala na jednom opuštěném statku na Vysočině. Ke každému CD ručně namalovala obal akvarelem (stále maluje). Vznikla tak nesmírně pestrá směs originálních kreseb.

Rok 2014 byl pro Vladivojnu příjemný také po stránce filmové a divadelní hudby. Složila hudbu pro seriál Až po uši.

V témže roce složila hudbu pro dokument České televize Escape To Maledivy, který natočil filmař podmořského světa Libor Špaček v produkci Escape To Nature, která má za své filmy přes 40 světových ocenění. Také složila hudbu pro polský dokument Dunajec a pro divadelní představení Natálie Kocábové WTF v hlavní roli s Terezou Brodskou.

V roce 2015 založila dnes již nefungující metalovou kapelu Vladivojsko, se kterou v říjnu vydala debutové album Hořící hlavy.

V poslední době stojí za zmínku zkomponování hudby pro film režisérky Marty Novákové 8 Hlav šílenství, který vypráví příběh ruské básnířky Anny Barkovové (v hlavní roli Aneta Langerová).

www.vladivojna.com